Çanta çiçeği

29 - Mayıs - 2013
Kategori :çanta çiçeği , çanta çiçekleri
Çanta çiçeği
Çanta çiçeği

Keseye benzeyen sarı veya kırımızı üzerine noktalı olan çiçek mekanların adete süsleyici bir bitkisidirCalceolaria bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.

çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına, çiçeklerine, meyvelerine ve köklerine zararlıdır.Hava akımlarından kolay etkilenen calceolaria bitkisi bu etkiden korunmalıdır.Her bitki gibi zamanla toraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan mayısta yapılmalıdır.


Calceolaria bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmalıdır.Sulamada en önemli unsurlar;-Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.-Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.-Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.-Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir.- Calceolariada çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.Calceolaria bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmaması gerektiğidir.Calceolaria bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemeliyiz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.

Calceolaria Bitkisinin çoğaltılması:

Calceolaria bitkisinin gelişimi pek hızlı olmaz. Boyu çok fazla uzamaz.

çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılan calceolaria derhal ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır.

Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan 2.bitkimiz en kısa zamanda büyüyerek meyve verir ve diğer bitki de tekrar kök vermeye başlar.

Calceolarianın çoğaltılması en uygun zaman nisan ayıdır.

1. ve 2. calceolariamıza da aynı sulama, yetiştirme ve bakım işlemlerini uygulamalıyız.Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır