Ortanca Saksı çiçeği ve Bakımı

7 - Mayıs - 2013
Kategori :saksı çiçeği, ortanca saksı çiçeği saksıda ortanca çiçeği bakımı ortanca çiçeği bakımı
Ortanca Saksı çiçeği ve Bakımı
Ortanca çiçeği

Çiçek severlerin bayıldıkları, rengarenk çeşitleriyle bahçelerin ve saksılı balkonların renk cümbüşü haline gelmesine vesile olan ortanca çiçeklerinin bakımı

Ortanca çiçeği doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir. Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine fayda sağlamaz. Hava akımlarından kolay etkilenen ortanca bitkisi bu etkiden korunmalıdır.Kış aylarında ortanca çiçeği'nin bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir.

Sulamada en önemli unsurlar

Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için haftada en az iki kere sulanmalıdır. Su, bitkinin her bölümüne ulaştırılmalıdır. Sulanmadan sonra bitkinin tabağında su kalmamasına çok dikkat edilmelidir.

Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde olmalıdır. Sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su ile yapılmalıdır. Ortancada çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap,ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.

Bitkiye kış aylarında musluktan aldığımız soğuk çeşme suyunu vermemelisiniz. Verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır. Sık sık ortanca saksısı değiştirmemelidir. Büyük olan saksılar ortancanın gelişmesine çok büyük zarar verebilir.Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır