Menekşe çiçeği Yetiştirilmesi ve Bakımı

26 - Haziran - 2013
Kategori : menekşe saksı çiçeği saksıda menekşe çiçeği yetiştirme saksıda menekşe çiçeği bakımı ve sulaması
Menekşe  çiçeği  Yetiştirilmesi ve  Bakımı

Menekşe çiçeği afrika menekşesi ;


Menekşe çiçeği,menekşegiller Violaceae familyasına başlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asyada da yetişebilir. Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişir.


ÖZELLİKLERİ:


Genellikle uzun ömürlü olabilen menekşe çiçeşi türü, bazen dönemlik de yaşayabilir. Yaprakları kalp şeklini andırır ve düzensiz, asimetrik çarpık çiçekleri bulunur. Bu çiçekleri menekşe familyasının içindeki türlerin ayırt edici özelliğidir. çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.KULLANIMI:Tatlılarda Kullanımı:


Menekşe çiçeği, salata süsü olarak ya da balık yemeklerinde tat vermesi için kullanılır. Tatlılarda da, sufle, krema ve bu tarz yemeklere tat vermesi için eklenir. Taze yaprakları da, çiğ olarak, veya pişirilerek sebze yemeği olarak yenebilir. çiçekleri, yaprakları ve kökleri A ve C vitamini açısından zengindir. Bir tür antioksidan olan anthyocynanin içerirler.şekerler Yapımı:


şeker menekşesi, ya da kristalize menekşe şeker şurubunda bekletilmiş olan tatlıdır. Sıcak şurup taze yaprakların üzerine dökülür ve şeker kristalize oluncaya kadar bekletirili ve kurutulur. Bu yöntem gül ve portakal yaprakları için de geçmişte kullanılmıştır. Bu şekerler hala Toulouse'da yapılmaktadır. Ayrıca tatlıları süslemek için de kullanılırlar.Likörler Yapımı:


Ayrıca likörlere tat vermesi için de kullanılır: Creme Yvette, Creme de Violette, ve Parfait d'Amour gibi.Tıpta Kullanımı:çin bitki çaylarında kullanılırYETİŞTİRİLMESİ:Işıklandırma koşullarıMenekşeler ışıklı ortamları severler, fakat doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları gerekir. Doğada da ağaç gövdelerinde ve gölgede yaşarlar. çiçeklenmesi için olabildiğince fazla ışık görmesi gerekir, ama bu ışık direk güneş ışınları olmamalıdır. Bu ışıklandırma hafif bir sabah güneşi gören bir pencere önü, yapay ışık, filtrelenmiş güneş ışığı veya lamba ışığı olabilir. çiçek vermeyen menekşeler daha aydınlık hatta ev aydınlatmasının olduğu ortamlara alınmalıdır.Sulama koşulları:


Toprağı sürekli nemli tutulmalıdır. Alttan sulandığı durumlarda sürekli su eklemek zorunda kalınmaz. Bu sayede ihtiyacı olduğu kadar suyu alttan emecektir. Alttaki haznenin su dolması durumunda 2-3 hafta fazladan sulamaya ihtiyaç kalmaz.
Sulama sırasında kesinlikle yapraklara su değmemelidir. Bu durumda yaprakta lekeler oluşur, hatta yaprak ölebilir.

Gübre
Gübre eklenmesi çiçeklenmeyi artırır.Sıcaklık koşulları:


Oda sıcaklığı 20-25° ve 80 nemlilik oranı uygun seviyelerdir. Geceleri oda sıcaklığının düşmesine, 18° tahamül ederler. Fakat hızlı sıcaklık değişimlerinden kaçınmak gerekir.Dikme önerileri:


Doğrudan saksının üstüne dikilebilir. Ayrıca köklenmemiş yaprakları suyun içinde tutarak da yetişebilir.Saksılara ayırma :


Menekşe bitkisi birden fazla saksıya ayrılabilir. Yaprakları en az 2-3 cm sapı kalacak şekilde kopartılır. Yaprak 4'te biri toprağın içinde kalacak şekilde dikilir. Toprağı olabildiğince ıslak tutulmalıdır. Bu dönem su dolu bir bardakta da geçilebilir. 6 aydan sonra eskisi gibi bir menekşe bitkisi olacaktır.

Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır