Haseki küpesi çiçeği bitkisi ve bakımı

18 - Mayıs - 2013
Kategori : Haseki küpesi saksı çiçeği haseki küpesi haseki küpesi çiçeği bakımı ve yetiştirmesi haseki küpesi çiçeği saksi bitkisi
Haseki küpesi çiçeği bitkisi ve bakımı
Haseki küpesi ;

Haseki küpesi bitkisi ismini görünümünden alan hoş bir bitkidir. Hem iç hem de dış mekan süs bitkisi olarak rahatlıkla yetiştirilebilen dekoratif bitkilerdendir. Haseki küpesi çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin kökleri çok güçlü yapıdadır. Bundan dolayı iyi gelişim gösterdiğinde ve yerine iyi alıştığında çok güzel gelişim gösterir. Ilıman iklim bitkisidir. 40-90 cm kadar boylanabilir. Çiçekleri çok gösterişlidir. Küpeye benzemesinden dolayı küpe çiçeği adını almıştır.

Haseki küpeleri toprak isteği bakımından su tutabilen, humus bakımından zengin toprakları sever. Toprak nemi bitkinin gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca perlit de kullanabilirsiniz. Toprağın su tutma özelliğinin yüksek olması bitki gelişimini artı yönde etkileyecektir. Bitkinizin toprak karışımına yaprak ve odun çürüntüsü ekleyerek daha da verimli hale getirebilirsiniz.


Işık isteği bakımından ise bol güneş alan aydınlık yerleri ya da yarı gölge yerleri sever. Gölgelik, hiç güneş almayan yerlerde bitkinin gelişimi çok iyi olmayacaktır. Bundan dolayı bitkinizin güneş ve ışık ihtiyacını göz önünde bulundurun. En ideali çok fazla güneş almayan, aydınlık, gölge olmayan yerlerdir.

Yaz aylarında bitkinizin su ihtiyacını karşılamak için bolca sulayın. Toprağının kurumasına çok izin vermeyin. Toprak yüzeyinin hafif kuruması durumunda sulamasını yapabilirsiniz. Eğer bitkiniz çok ışık alan çabuk kuruyan yerde ise sulamasını biraz daha sık yapmalısınız.

Haseki küpesi bitkisinin yetiştirilmesi ise tohumları ile olur. Tohumla üretim en iyi ve ideal yöntemdir haseki küpeleri için. Tohumlar ilkbahar ayında toprağın ısınmasıyla birlikte ekebilirsiniz. Don olaylarının geçmesini beklemelisiniz

Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır