Yukka (yucca) çiçeği bitkisi

03 - Aralık - 2022
Kategori :Yukka bakımı,yucca çiçeği siparişi
Yukka (yucca) çiçeği bitkisi

Yukka (yucca) bakımı:Yukka (yucca) daha çok çöl bitkisini andıran görüntüsü olmasına rağmen aslında ılıman ortamlarda yetişen bir bitkidir odunsu gövde üzerine çaliklendirme yöntemi ile üretilen iç mekan süs bitkisi olarak kullanılır.

ülkemizde doğal olarak yetişmemektedir yurtdışından ithal edilerek ülkemizde bulundurulmaktadır.

Yukka bakımı çok az su seven bitkilerdendir 18-21 derecelerde 10 günde bir sulamak yeterli olacaktır yapraklarına dirakt güneş ışığı gelmeyecek yerlerde muhafaza edilir bol ışıklı ortam hızlı büyümesine fayda sağlayacaktır.Yucca Bitkileri Saksıda Büyüyebilir mi?Yucca bitkileri, kılıç şeklindeki yaprakları ve büyük kremsi beyaz çiçekleri ile bilinir. Ayrıca fazla bakım gerektirmeden büyüyebilme yetenekleriyle de tanınırlar. Ama bir tencerede avize bitkisi yetiştirebilir misin? Avize bitkisi yetiştirmenin en iyi yollarını araştırdık ve bu yazımızda bunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Evet, saksıda avize bitkisi yetiştirebilirsiniz. Birçok yucca bitkisi iç mekanlarda ve büyük saksılarda yetiştirilir. Bitkinin çeşidine bağlı olarak, yucca tencerede oldukça uzun, hatta 6 ila 8 fit kadar büyüyebilir.

Yucca bitkileri için büyüyen gereksinimler, avuç içi ve kaktüslerinkine oldukça benzer. Onları büyütmek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken en önemli faktörler, aldıkları su miktarı ve günlük olarak almaları gereken güneş ışığı miktarıdır. Saksılara dikim yaparken başka nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.Saksıda Yucca Yetiştirmek


Saksılarda avize bitkisi yetiştirmek, onları dışarıda yetiştirmeye oldukça benzer. Dikkat edilmesi gereken en büyük husus ise bitki için kullanılan saksının köklerini sığdıracak büyüklükte olması gerekiyor. Çoğunlukla, avize bitkileri yaklaşık 18 inçten daha büyük saksılarda tutulmaz. Bu, bitkinin köklerinin su basmasını önlemeye yardımcı olur.
Ve daha küçük saksılar, uzun bitkileri köklerinde düzgün bir şekilde barındırmak için yeterince büyük değildir. Bir iç mekan yucca bitkisi 2 ila 8 fit boyunda olabilir, bu nedenle bitkinin düzgün bir şekilde tutulması için tencerenin hem sağlam hem de dayanıklı olması önemlidir.Güneş ışığı


Yucca bitkileri güneş ışığını sever ve parlak ve doğrudan güneş ışığında en iyi şekilde büyür. Aslında, doğrudan ışığı diğer birçok etli çeşitten daha fazla tolere ederler, bu da onları bir evin batı tarafına bakan güneşli pencerelerin veya veranda kapılarının yanına dikmek için mükemmel kılar.

Bu bitkilerin makul derecede rahat olmalarıyla bilinirler ve düşük ışık koşullarına (bazı çeşitler diğerlerinden daha fazla) tolerans gösterebilseler de, bitkinin büyümesi için onları her gün doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak en iyisidir.

Değilse, bitkinin çiçeklenme mevsiminde o kadar uzun büyümediğini ve çiçek vermediğini görebilirsiniz. Optimum büyüme için, bitkiyi günde en az 4 ila 5 saat güneşli bir alana yakın bir yere yerleştirdiğinizden emin olun. Avize ağacı oldukça ağırlaşabileceğinden ve güneş ışığı gereksinimlerini karşılamak için bitkinin saksısını her gün hareket ettirmek zahmetli olabileceğinden, bitkiyi önceden nereye koyacağınızı düşünmek en iyisidir.sulama


Yucca bitkisinin, büyüdüğü ilkbahar ve yaz aylarında, yılın soğuk aylarına göre daha fazla sulamaya ihtiyaç duyacağını göreceksiniz. Bununla birlikte, çoğu sulu meyve gibi, hayatta kalmak için çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Bitkiyi her 10 ila 12 günde bir sulamak, yılın sıcak aylarında idealdir. Kış aylarında bitkinin yaklaşık 14 ila 21 gün veya daha fazla sulanması yeterli olacaktır.
Bitkinizin ihtiyaç duyduğu su miktarı, bitkinin boyutu, günlük aldığı ışık miktarı ve bitkinin yaşadığı sıcaklık gibi birkaç faktöre bağlı olacaktır. Ortalama olarak, sulama seansı başına yarım galon ila iki galon su yeterli olmalıdır.

Ancak, bitkiyi tekrar sulamadan önce toprağın yeterince kuru olduğundan emin olmak için bir parmak testi yapmak en iyisidir. Aksi takdirde, bitkinin aşırı sulamadan kaynaklanan kök çürümesi riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu, öncelikle acemi yetiştiriciler tarafından yetiştirildiğinde, avize bitkileri için en yaygın bitki hastalığıdır.Toprak


Yuccas, topraklarının kuru tarafta olmasını tercih eder, bu nedenle bitki saksısında yeterli bir drenaj deliği olmalıdır. Bitkiyi sularken, suyun drenaj deliklerinden tamamen aktığından emin olun ve bitki köklerinin her seferinde birkaç dakika durgun suya maruz kalmasını önlemek için tepsiyi kısa bir süre sonra suya daldırın.

Bu bitkinin su tutmasının ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız, bu nedenle bitkinin ne kadar su aldığına ve ne kadar iyi tahliye ettiğine dikkat etmek zorunludur. Ayrıca bu bitkiler için en pahalı toprağı satın almak için çok para harcamanıza gerek yok. İyi drene olduğu ve diğer bitkinin ihtiyaçları karşılandığı sürece ortalama toprakta gayet iyi iş çıkaracaklar.Sıcaklık ve Nem


Yucca bitkisinin anavatanı Güney Amerika ve Karayipler'dir. Çok kuraklığa dayanıklı bir bitkidir ve 50 ila 90 Fahrenheit derece arasında değişen sıcaklıkları tercih eder, bu da onu iç mekan yetiştiriciliği için mükemmel kılar. Bu bitki için ortalama 70 derecelik bir sıcaklık idealdir ve bir seferde 20 dereceyi geçmediği sürece dalgalanmalar bitki üzerinde çok fazla bir etkiye sahip olmayacaktır.

Saksı bitkinizi dışarıya çıkarırsanız, sıcaklıklar 30 derecenin altına düşmeden eve geri getirdiğinizden emin olun, aksi takdirde don oluşabilir. Don, bitkiye çok zarar verebilir ve yüksek stres durumuna girmesine neden olabilir.Nem


Yucca bitkileri az nemli ortamları tercih eder, ancak %30 ila %50 arasındaki bağıl nem idealdir. Eviniz aşırı neme eğilimli olmadığı sürece nemi yakından izlemenize gerek yoktur. Eğer öyleyse, evinizdeki nem seviyesini izlemek için bir higrometre satın alabilirsiniz. Havanız kuru olsa bile, yucca bitkisinin havayı çok iyi tolere etmesi muhtemeldir.Gübre


Yucca ev bitkileri çok fazla gübre gerektirmez; ancak aylık gübreleme bitkinin büyümesine yardımcı olabilir ve daha soğuk aylarda kaybetmiş olabileceği besinleri ona sağlayabilir. Bitkinin sağlığı bozuk olmadığı ve iyileşmesi için ihtiyacı olmadığı sürece gübreyi ayda bir defadan fazla uygulamamak en iyisidir.
Yucca bitkileri çoğu gübreyi tolere edebilir; bununla birlikte, bitkilerin besin maddelerini küçük dozlarda emmesi için yavaş salınan ve gübreler en iyisi olacaktır. Avize ağacı bitkileri için ideal gübre NPK 19-6-12'dir. Bununla birlikte, etli bitkiler için diğer birçok gübre formülatörü tipik olarak gayet iyi iş görecektir.Yucca Bitkisi Ne Kadar Yaşar?


Ortalama olarak, yucca bitki çeşitlerinin çoğu, bundan çok daha uzun yaşayabilmelerine rağmen, beş ila 7 yıl arasında herhangi bir yerde yaşarlar.Yuccas Güneşi mi Gölgeyi mi Sever?


Çoğunlukla, avize bitkileri her gün saatlerce doğrudan güneş ışığını tercih eder. Bu, fotosentez için önemlidir ve bitkinin gençleşmesine yardımcı olur ve hücre döngüsünü destekler. İdeal olarak, bu bitkiler için yaklaşık 4 ila 5 saat ve mümkünse daha fazla doğrudan güneş ışığı mükemmeldir. Bununla birlikte, bu bitkiler gün boyunca filtrelenmiş ve kısmi gölgeyi tolere edebilir.

Bununla birlikte, bitkiyi günlük olarak yeterince doğrudan güneş ışığına maruz bırakmazsanız, bitkinin ilkbahar ve yaz aylarında o kadar uzun büyümeyeceğini veya çiçek açmayacağını fark edebilirsiniz.
Yuccas, diğer sulu meyveler gibi, kuru koşullarda gelişir. Bu, bitki üzerindeki yaprakların buğulanmasının, onların gelişmesi için gerçekten gerekli olmadığı anlamına gelir. Yapraklar, ister içeride ister dışarıda olsun, ihtiyaç duydukları nemi ortamdan alacaktır. Bitkinizin yapraklarının kurumaya başladığını veya sararmaya başladığını fark ederseniz, bu bitkinin yetersiz sulandığını gösterebilir. Ve eğer durum buysa, bitkiyi toprakta sulamak, yaprakları buğulamaktan daha iyi olacaktır.


Yucca çiçeği siparişi

Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır