Fesleğen Bitkisi

16 - Temmuz - 2014
Kategori :Kategori :Fesleğen bitkisi, fesleğen bitkisi ve faydaları, fesleğen bitkisi yetiştirilmesi, fesleğen bitkisi Fesleğen çiçeği
Fesleğen Bitkisi

Fesleğen bitkisiFesleğen yabancı ot bulunmayan ortam ister. Tarlalı üretimde tohum direk tarlaya mibzele ekilir.Ekme işlemi soğuk bölgelerde don olayları geçtikten sonra yapılmalıdır. Fesleğen bol besinli toprakları sevmektedir.Bu nedenle besin yönünden zengin toprakta yetiştirilmesinin yanında kimyasal gübre de kullanılması gerekmektedir.Fesleğenin büyüme esnasında en önemli düşmanı yabancı otlardır.Bü yüzden yabancı otlara dikkat edilmeli ve sürekli temizlenmelidir.

Fesleğen Çiçeği Hasat
Biçme genel olarak çiçeklenme başlangıcında yapılır. Uygun yıllarda birden fazla biçim söz konusudur. Ege koşullarında verim, geciktikçe azalmakla beraber üç biçim yapılabilmiştir. Biçimi takiben bitkileri sıkı demet yapmadan taşımalı ve 30-35 c de kurutmalıdır.

Fesleğen
Fesleğen, Nane ailesinden gelen Ocimum basilicum bitkisinin kur yapraklarıdır. Fesleğen domates sosları, pizzalar ve peynirlerde yoğunlukla kullanılır. Fesleğen tüm dünyada rahatlıkla yetişmesine rağmen Mısır fesleğen için önemli bir ülkedir. İlk Romalılar fesleğeni aşk ve doğurganlık sembolü olarak görürlerdi. Yüzyıllar içinde evlilik çağına gelmiş genç İtalyan erkeklerinin evlilik niyetlerini göstermek amacı ile yakalarına taktıkları bir aksesuar, Hindistan’da ise ölülerle gömülen fesleğen cennete giriş anahtarı olmuştur.
Fesleğenin Faydaları
- Fesleğen öncelikle sindirim sistemini ve sinir sistemini olumlu etkiler; şişkinlik, mide krampı, kolikler ve sindirim problemleri kullanım alanıdır.
- Mide bulantısını yatıştırır ve bağırsak parazitlerini öldürebilir.
- Yatıştırıcı etkisi sayesinde, sinirlilik, depresyon, gerginlik ve uykusuzluk durumlarında yardımcı olur.
- Epilepsi, migren ve boğmacaya karşı da denenmelidir. Geleneksel olarak, anne sütünü arttırmada kullanılır.
- Bitki özsuyu, sinek ve böcek ısırıklarının tedavisinde doğrudan ısırılan bölgeye sürülerek kullanılır.
- Fesleğen ayrıca antibakteriyel özelliğe de sahiptir.
- Fesleğenin lezzetli bir baharat olarak her mutfakta bulunması gereği de anımsanmalıdır.
- Romatizmaya faydalıdır. Yapılan bir deneyde, Romatizma hastalarına fesleğen yedirildi. Hastaların % 73 gibi yüksek bir oranında şişme ve ağrıların azalıp, yok olduğu görüldü.
- Fesleğenin bronşit, Astım gibi ödem yapan ve insanın yaşam kalitesini düşüren hastalıkları da etkili biçimde azalttığı saptandı.
- Kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır. Şeker düzeyini azalttığı için, şeker hastaları için de önerimektedir.

Fesleğenle Zayıflama
- Zayıflamaya yardımcıdır. Ne yazık ki henüz bir fesleğen hapı mevcut değil ama salata olarak yenmesi çok faydalı" diyen araştırmacılar diyetlerde de fesleğen çiçeği kullanımının kilo vermede etkili olduğunu söyledi.

Kullanım Biçimi
Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış fesleğen, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır