Avcı Bitkiler : Venüs Bitkisi

20 - Aralık - 2013
Kategori :Avcı Bitkiler: Venüs Bitkisi, Venüs Bitkisi Bakımı, Venüs Bitkisi Açılması, Bitkiler, Venüs bitkisinin kapanması
Avcı Bitkiler : Venüs Bitkisi

Avcı Bitkiler : Venüs BitkisiToprağa tamamen bağımlı yaşayan bitkiler alemi, çarpıcı güzellikleri, birbirinden ilginç türleri, yeryüzüne yayılma yöntemleri ve daha bir çok özellikleriyle her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarla her geçen gün bu renkli dünyanın içinde barındırdığı sırları gözler önüne sermektedirler

Bitkiler alemindeki farklı türlerden biri de umulmadık kadar hızlı bir avcı olan Venüs bitkisidir (Dionaea muscipula). Bu bitkinin en büyük özelliği topraktan aldığı minerallerle değil, yakaladığı böceklerdeki proteinle beslenmesidir

Venüs bitkisi, bitkiler arasında gezinerek kendine yiyecek arayan bir sinek için oldukça cazip bir görüntüye sahiptir
Yeşil yaprakları arasında kırmızı rengi ile bir çok sineğin dikkatini çeker. Fakat Venüs bitkisinin çevresinde dolanan avlarını yakalayabilmesini sağlayan esas silahı, kırmızı renginden çok yapraklarının çevresindeki bezlerden salgıladığı şeker kokulu salgısıdır

Salgılanan kokunun dayanılmaz etkisine kapılan sinek, kendisine yapılan davete hemen cevap verir. Ve Venüs ün yapraklarının arasında bir yiyecek bulmak ümidiyle gezinmeye başlar. Fakat bu yaprakların arasında gezinirken kendisi hiç fark etmeden Venüs bitkisinin son derece duyarlı tüylerini uyarır

Ve bitki aniden kapaklarını kapayarak sineği hapseder. Artık yaprakların arasında hapsolan sineğin kaçış imkânı kalmamıştır. Hiç hareketsiz duran bu bitkinin aniden kapanarak bir tuzak görevi görmesi akla pek çok soru getirmektedir. Bunlardan ilki Venüs bitkisinin nasıl bu kadar hızlı olabildiğidir.

Düşünün ki, avucunuza konan sineği bile yakalamak çok zordur.Venüs Bitkisi Nasıl Kapanıyor?Araştırmalar Venüs bitkisinin içinde elektriksel bir sistem olduğunu ortaya koymuştur. Bu elektriksel sistemin işleyişi ise ince bir planın göstergesidir.

Kapanma işleminin ilk aşaması yapraklar arasındaki bir kaç tüycüğün hareketiyle başlar. Çiçek üzerine konan sinek, burada dolaşırken ister istemez bu tüycüklere temas eder. Ancak tek bir temasta çiçek kapanmaz. Çünkü böyle olsaydı çiçek her etkide -örneğin tek bir yağmur damlası sebebiyle- boşu boşuna kapanacaktır.

Çiçeğin kapanması için bu tüycüklerin bir süre uyarılması gereklidir.
Eğer oluşan bu mekanik itme yeterince güçlüyse, alıcılardan tıpkı bir havuzdaki dalgalar gibi yaprak boyunca elektriksel sinyaller yayılır sinyaller motor hücrelere ulaşır.

Bitki içindeki bu hücreler elektriksel uyarıyı alır almaz bünyelerindeki su dengesini değiştirirler.
Kapanın iç tarafındaki hücreler bünyelerindeki suyu bırakıp çöker. Bu olay havası alınmış bir balonun sönmesine benzer.
Kapanın hemen dışındaki hücreler ise aşırı su alarak şişer. Ve kapan bir tarafı gevşeyip bir tarafı kasılarak kapanır.

Bu öylesine mükemmel bir mekanizmadır ki, içeride sıkışıp kalan böcek her çırpınışında hassas tüyleri daha da çok uyarır ve yaprakların daha sıkı kapanmasına neden olur.

Bundan sonra Venüs bitkisi, içine kapattığı böceği sindirmek için özel bir sıvı salgılamaya başlar. Şimdi bu etkileyici avlanma sistemi üzerinde düşünelim.
Bitkinin avını yakalayabilmesi ve sindirilebilmesi için tüm sistemin var olması gereklidir. Birinin bile eksikliği bitki için ölüm demektir.
örneğin; yaprak içindeki tüyler olmasa böcek içeride gezmesine rağmen reaksiyon hiçbir zaman başlayamayacağından bitki kapanamayacaktır.

Veya kapama sistemi olsa ancak böceği sindirecek salgılardan mahrum olsa, tüm sistem boşa gidecektir. Kısaca sistemin bir parçasının eksik olması demek bitkinin ölümü demektir.
Buradaki en önemli nokta ise, söz konusu usta avcının düşünceden mahrum bir canlı olmasıdır. Bitki, elbette avlandığının farkında bile değildir.

O da, diğer tüm bitkiler gibi hiçbir çaba sarf etmeden beslenebilecek bir sistemle birlikte yaratılmıştır. Her canlıya rızkını veren Allah ona da böyle bir beslenme yolu takdir etmiştir.

NOT: Bu bitkiye sahip olup evinde besleyenler Venüs bitkisiyle çok oynamamalılar. Eğer bitki yaklaşık on defa başarısız kapanma hareketi yaparsa (kalemle dokunup kapanmasını sağlamak gibi) bitki dokunmaya karşı tepki vermeyi bırakıp sadece fotosentezle hayatını devam ettirmeye başlıyor yani teorik olarak Venüs bitkinizi bozmuş olursunuz

Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır