Sekoya ağacı

19 - Eylül - 2013
Kategori :sekoya ağacı, sekoya bitkisi
Sekoya ağacı
Sahil Sekoyası sevigiller (Cupressaceae) familyasının Sequoia cinsinden tek bir türle temsil edilen (monotipik) 120 m boy 7 m çap yapabilen anavatanı Kuzey Amerika olan büyük bir ağaç türü.
Herdem yeşil ve dev yapılı ağaçlardır. Oldukça iri göveli ve kalın kabukları vardır. Genç sürgünleri önce sonra kırmızı kahverengidir
2 tip yaprakları vardır
Pul yaprak Sürgünün dip ve uç kısmı ile kozalak sapında yer alan yapraklar, -İğne yaprak: Sürgünün üzerindeki balık kılçığı şeklindeki ana yapraklar.
Kozalaklar 1 yılda olgunlaşır ve 15-20 puldan oluşur. Kozalak pulları yan kenarlarıyla kapanmıştır ve her pulun altında 3-7 tohum bulunur.
Doğal yayılış alanında 140 metreye kadar büyür gövde dibi çok geniş olup uca doğru daralır Kabuk kırmızımsı kahverengi veya tarçın renginde 15-25 cm kalınlığındadır, tacı ise dardır. Genç ağaçlarda dallar incedir, sonradan kalınlaşır ve gövdeye çevresel olarak dizilmiştir.
Yapraklar sürgünlere sarmal olarak dizilmiştir ve iki şekildedir; yan dallar üzerindeki yapraklar 1-2,5 cm uzunluğunda iki sıralı dizilmişlerdir, alt yüzlerinde iki stoma bandı yer alır Ana sürgünlerin üzerinde yer alan yaprakların ise uzunluğu 1,5-2,5 cm olup uçları sivridir
Erkek kozalaklar ovoid 1,5-2 mm olup sarı-yeşildir. Tohum kozalakları çok küçük, olgunlaşınca koyu kırmızımsı kahverengi, eliptik-yumurta veya yumurta şeklinde 2-3,5 x 1,2-1,5 cm'dir. Bir yılda olgunlaşan tohumlar açık kahverengi eliptik-dikdörtgen şeklinde 1,5 mm uzunluğundadır. Tohum kanadı 1 mm genişliğindedir.

Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır