Müge İnci çiçeği

10 - Temmuz - 2013
Kategori :inci çiçeği, inci çiçeği yetiştirmesi, inci çiçeği hakkında bilgi, inci çiçeği nedir, inci çiçeğinin anlamı, inci çiçeğinin yetiştiği yerler
Müge İnci çiçeği
İnci çiçeği (Convallaria majalis), çiçekli bitkilerin Ruscaceae familyasına dahil cinslerden Convallaria içindeki tek türdür. Kuzey yarım kürenin ılıman iklimli tüm bölgelerinde (Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika da) yaygındır.

İnci çiçeği çok yıllık bir bitkidir. İlkbaharda, topraktan 15-20 cm yukarıya kadar uzayan koyu yeşil geniş yapraklar verir. Yaprakların arasından aynı sap üstünde sıralanmış küçük çan şeklinde beyaz çiçekler açar. Çiçeklerin çok güzel kokusu olduğundan parfümeride yaygın olarak kullanılmaktadır. İnci çiçeği bitkisi, köklerinden çoğalarak bulunduğu alanı kaplamaktadır. Giderek daha az rastlanmaktadır.(Convallaria majalis), Türkçede müge veya inci çiçeği de denilmektedir.

Nemli, gölge ağaç altlarını çok seven müge, inci çiçeği iri yaprakların arasında çıtı pıtı beyaz kokulu çiçekleriyle çok zarif bir bitkidir. Köksap denen etli kökleri toprak altında dallanarak çoğalır. Gölge alanlarda yer örtücü olarak kullanılabilir. Çizgili yapraklı ve pembe çiçeklileri de mevcuttur. Kökleri kasım ile mart arası 2,5 cm. derinlikte ve 10 cm. aralıklarla dikilir. İlkbaharda çiçek açar. Suyu çok sever.

Diğer İsimleri : Mayıs çanı, Müge, Convallaria majalis, Convallaria, Muguet

Faydaları :

Sağlığa yararlı bitkiler arasında kalbimiz için en değerli şifa verici etkiyi inciçiçeği yapar. Özellikle kalbi yaşlanan ve kan damarları daralan kişilerde kalbi güçlendirici etkisi vardır. Kalp çarpıntılarını keser.
İdrar söktürücüdür, müshil etkisi de vardır.

Kullanım Şekli : 2 tatlı kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı üzerine l bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde iki-üç kez birer bardak olarak alınır.

Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır