Sinek yiyen (Nephentes)

30 - Haziran - 2013
Kategori :Sinek yiyen Sinek yiyen çiçek Nephentes
Sinek yiyen (Nephentes)
Nephentes sinek yiyen:

nepenthes türler genellikle sığ bir kök sistemi ve bir secde veya tırmanma kök, uzun ve en fazla 15 m (49 ft) veya daha sık birkaç metre ve çapı daha az genellikle 1 cm (0.4) veya oluşur birkaç tür (örneğin N. bicalcarata).

Kimden kaynaklanıyor tüm yaprak marjları ile alternatif, kılıç şeklinde yaprakları ortaya çıkar. Yaprak orta damarı bir uzantısı (dal), tırmanma bazı türler cihazlarında, yaprak ucundan çıkıntı, dal sürahi formları sonunda.

Sürahi küçük bir tomurcuk olarak bağlar ve yavaş yavaş bir dünya-ya da tüp şeklinde tuzak oluşturmak için genişler.

Bir üst sürahi temel yapısı
Tuzak sulu veya şurup gibi olabilir tesisin kendi üretim, bir sıvı içerir ve av bastırmak için kullanılır. Araştırma bu sıvı birçok türün tuzakları içinde böceklerin tutma için çok önemli olabilir viskoelastik Biyopolimerlerin içerir göstermiştir.


Bu sıvının yakalama verimi yüksek kalır, önemli ölçüde su ile seyreltilmiş bile, kaçınılmaz olarak ıslak koşullarda olur.

Tuzak alt kısmı yakalanan av besinleri absorbe bezleri içerir.

Tuzak üst iç kısmı boyunca avını en kaçış neredeyse imkansız kılan bir kaygan, balmumu kaplamadır. Tuzak girişinde çevreleyen av çeken, ancak emin temele sunan, kaygan ve genellikle oldukça renkli peristome ("dudak") adı verilen bir yapıdır. Peristome üzerinde bir kapak (kapakçık) 'yi; birçok türün, bu sürahi, av çekmek nektar bezleri de içerebilir alt içindeki sıvı sulandırma yağmur tutar .

Nepenthes türler genellikle yaprak dimorfizm olarak bilinen sürahi iki tür, üretmek.

Bitkinin tabanına yakın görünen genellikle yere oturup büyük alt tuzaklar vardır.

üst veya hava sürahi farklı, genellikle renkli küçük ve alt sürahi farklı özelliklere sahip. Bitki olgunluşa ulaşır ve bitki uzun büyüdükçe bu üst sürahi genellikle oluşturur.

Bitki sabit tutmak için, üst sürahi sık sık yakın destek etrafında sarmak için izin, dal bir döngü oluşturur.

Bazı türler (örneğin N. rafflesiana), farklı yırtıcı sürahi iki tür kendine çekebilir.

Bu çeşitli morfolojisi de genellikle türlerin belirlenmesi zorlaştırmaktadır.

Prey genellikle böcekler oluşur, ancak en büyük türler (örneğin N. rajah ve N. rafflesiana) zaman zaman bu tür sıçan ve kertenkele gibi küçük omurgalı,. yakalayabilir küçük kuşlar yakalama kültür bitkilerinin kayıtları bile var. çiçek racemes veya daha nadiren ayrı bitkiler üzerinde erkek ve dişi çiçekler ile Panicles ortaya çıkar. Onlar böcek-tozlaşma olan, birincil ajanlar sinekler (darbe sinekler, tatarcık ve sivrisinek dahil) olan, Güve, Arı ve kelebekler.

Onların kokuları tatlı gelen küf veya mantar-gibi arasında olabilir.


Tohum olan genellikle merkezi bir embriyo ve iki kanadı, iki tarafında bir (N. pervillei bkz. olsa da) oluşan 50-500 rüzgar dağıtılmış tohum, içerebilir dört taraflı kapsül üretilmektedir.

Cins tüm çalışılan türlerin 2n bir kromozom sayısı = 80.

Bu yüksek numarasını yansıtacak şekilde düşünülmektedir paleopolyploidy muhtemelen 8x veya 16x Sahip, sitolojik diploid olduğu

Yorumlar...
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır