Bambu nun Kullanımı ve Kullanıldığı Yerler
15 - Kasım - 2022
Kategori : Bambu enstrüman yapımı - Bambu dan Ev eşyaları yapımı
Bambu Bambusoideae, buğdaygiller Poaceae familyasına ait ve 1.200 adet, bazen birbirlerinden çok farklı görünen bitki türlerinden oluşan bir alt familyayı kapsayan tanımdır.


Bambu insanların en çok işine yarayan bitkilerden birisidir. Bambu türleri Asya da, Güney ve Kuzey Amerika da ve Afrika da bulunurlar. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir. Bazı bambu türleri çok seyrek çiçek verir, bazen her 100 yılda bir ya da daha seyrek olabilir.

Bambular ilk önce iki ayrı tip e ayrılabilirler.

Bambuseae: Ağaç gibi büyüyen, tahtalaşan bir kabuğa sahip olan, kibar ve ince yapraklar ama çok büyük çiçekler geliştiren bambular.

Olyreae: Ot gibi büyüyen, tahtalaşmayan ve boyları bir metreyi geçmeyen bambu türleri.


Bambu nun Kullanımı ve Kullanıldığı Yerler

Bambu Gıda sektörü :

Bambunun küçük fidanları seb    [Fazlası]
Arap Yasemin : Büyüme ve Bakım İpuçları
30 - Temmuz - 2019
Kategori :Yasemin,Yasemin Çiçeği,Yasemin Sarmaşığı,Arap Yasemini

Arap YaseminiBüyütme ve Bakım İpuçları Güzel kokulu çiçekleri
Bahçenizde kokulu çiçeklere sahip olmak kesinlikle burnunuza ve gözlerinize hoş bir ferahlık verecektir.
Güzel kokulu çiçekler söz konusu olduğunda güller frezya zambak veya hanımeli gibi bazı harika çeşitler çoktan akla gelebilir. Yine de, tüm bu çiçeklerden bahsetmeyi hak eden, güzel Arap Yaseminidir.


Mumlu saf beyaz çiçekler tatlı olağanüstü egzotik kokuları ile bilinir.
Arap Yasemin bitkileri parfümler çay aroması uçucu yağlar ve bazı ilaç türlerini içeren birçok amaçta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genellikle Jasminum Sambac olarak adlandırılan bu bitki yılboyu yaprak dökmeyen bir çalı şeklinde yaşar

Koyu yeşil yapraklara ve bir dizi küçük beyaz çiçeğe sahiptir.

Yaz aylarında bitki genellikle her biri 3 12 çiçek açan çiçek kümeleri üretir.

   [Fazlası]

Vanda Orkide
20 - Mayıs - 2018
Kategori :vanda orkide , vanda orkide çiçeği

Vanda OrkideEvde Vanda Orkide Nasıl Büyür.!


Vanda orkide cinsinde daha gözalıcı çiçeklerin ile tanınır.
Bu orkide türü ısı seven ve tropikal Asya'ya özgüdür. Doğal yaşam alanlarında Vanda orkide bitkileri neredeyse topraksız ortamlardaki ağaçlardan asılır.
Vanda orkide büyütürken bu durumu mümkün olduğunca taklit etmek önemlidir. Orkide tercihleri ile ilgili birkaç önemli öğeyi hatırlamanız şartıyla Vanda orkide bakımı kolaydır.
Doğru büyütme durumuna sahip olduğunuzda, Vanda orkidelerinin nasıl yetiştirileceğine ve birkaç ayda içinde büyük renkli çiçeklerin tadına varacaksınız.Vanda orkide bilgisi :


Orkide karasal veya epifitik olarak büyür.
Vanda orkidelerinin ailesi tüm epifitiktir, bu da bitkilerin ağaç kabuklarına tutunması veya uçurumlarda ve kayalık alanlardaki çatlaklardan yaşamayı sever.
Bu orki    [Fazlası]

Aloe vera bitkisi - çiçeği
05 - Nisan - 2018
Kategori :Aloe vera bitkisi ,Aloe vera çiçeği

Aloe vera bitkisi - çiçeği


Aloe vera bitkisinin adını duymayan evinde süs olsun diye yetiştirmeyen kalmadı ama ne olduğundan ne işlere yaradığından ne kadar haberdarız acaba?
İçinde aloe vera bulunan kremler jeller bu aralar pek bir moda, doğru Cilde iyi geliyor diye biliyorsunuz bu da doğru Ama nereden geliyor bu faydalar acaba?
Gelin doğanın bize sunduklarını derinden incelemeye bugün de aloe vera ile devam edelim Onu ne olduğundan faydalarına evde nasıl yetiştirebileceğimizden nerelerde ve nasıl kullanacağımıza kadar her şeyini bir bir öğrenelimAloe vera


Aloe vera çiçeği ülkemizde tıbbi sarısabır olarak da anılan ana vatanı Afirka olan bir bitki
Alametifarikası ise yapraklarının içinde bulunan jelimsi yapı Bu yapı aminoasit mineral ve vitamin açısından oldukça zengin
Öyle ki içinde B1, B2, B3    [Fazlası]

Sardunya dikim mevsimi zamanı nisan
31 - Mart - 2018
Kategori :sardunya , sardunya çiçeği , sardunya bitkisi
Sardunya dikim mevsimi zamanı nisan :

Sardunya çiçeği veya bitkisi bahçe ve balkonlarımızın vazgeçilmezi.
Sardunya çiçeği rengarek taç yaprakları enfes kokusu ve göz alıcı görseli ile bahçe balkon ve teras süslemelerimizde bir assolist gibidir.

Sardunya kışın dayanıklı olması hasebi ile ülkemizin bir çok bölgesinde kolaylıkla yetiştirilebilir.

Sardunya dikim zamanı mart nisan aylarında dikim yapılırsa köklenmesi ve toprağa tutunması daha kolay olabilir bu mevsimde bitkiler nem açısındanda çok sorun yaşamayacağı için bakım konusunda büyük avantajları vardır.


   [Fazlası]
Sardunyaların Bakımı İçin İpuçları
07 - Ocak - 2018
Kategori :Sardunyaların Bakımı, sardunya çiçeği,sardunya bitkisi
(Sardunyalar)

bahçede düzenlemelerinde kullanılacak en ideal bitkilerimizdendir.
Ancak aynı zamanda kapalı veya sepet asma sepetlerinde yaygın olarak yetiştirilirler. Sardunya bitkiler yetiştirmek, onlara ihtiyacınız olan şeyleri verebildiğiniz sürece kolaydır.

Sardunyalar Nasıl Yetiştirilir? Sardunyayla bitkiler nerede veya nasıl büyürdüğünüze bağlı olarak, ihtiyaçları biraz farklı olacaktır. İç mekan, sardunyaller çiçeklenme için çok ışık ister ancak ılımlı ışık koşullarına tolerans gösterecektir. Ayrıca, gün boyunca 65-70 derece 18-21 Cm arasında kapalı ortam sıcaklığına ihtiyaç duyuyorlar.

Bu bitkilerin iyi dirençli saksı çiçeği olarak yetiştirilmesi gerekir . Dışarıdaki sardunyumları büyüdüklerinde, eşit miktarda toprak, torf ve perlit bulunan kapalı saksı toprağına benzeyen, nemli, iyi direnç edilen toprağa ihtiyaç duyarlar .

Sardunyalarınızı en az    [Fazlası]
İstanbul Kartal Yakacık fidanlık -Toprak,Fidan,Çiçek ve sebze fidesi satışı
18 - Mayıs - 2017
Kategori :Yakacık fidan , yakacık fidancılık , yakacık fidan , yakacık fidancıları , yakacık mevsimlik,yakacık sera,yakacık fidanlık
Anadolu yakası kartala bağlı yakacıkda bulunan fidan , fidanlık seramız ile tüm istanbula fidan satışı yapmaktayız mevsimlik çiçek fidesi sebze fidesi ağaç fidanı ve tüm fide ve fidan çeşitlerimiz ile yakacıkda hizmet vermekteyiz

telefonlarımız
0850 255 30 55
0532 592 11 55

adres : hürriyet mahallesi adnan kahveci caddesi no 3 a yakacık kartal istanbul

   [Fazlası]
Hanımeli çiçeği (bitkisi)
30 - Ocak - 2017
Kategori :Hanımeli çiçeği,Hanımeli bitkisi
Hanımeli çiçeği (bitkisi):

Hanımeli Caprifoliaceae familyasına ait çalı ve veya sarmaşık grubundan bir bitkidir.
Yaklaşık 180 türü vardır bunun 100 kadarı Çin'dedir
Avrupa ve Kuzey Amerika'da 20şer türü vardır. En çok bilinen türleri Lonicera periclymenum (Avrupa Hanımelisi), Lonicera japonica (Japon Hanımelisi, Beyaz Hanımeli) ve Lonicera sempervirens (Mercan Hanımelisi Trompet Hanımelisi) dir

Yapraklar karşılıklı basit oval ve 1-10cm uzunlukta çoğunlukla dökülen olmakla beraber sürekli olanlarıda bulunur

Türlerin çoğu hoş kokulu, yenilebilen nektar üreten, çan şeklinde çiçeklere sahibtir
Meyvesi çok çekirdekli kırmızı mavi ya da siyah çitlenbik şeklindedir çoğu türde meyveleri hafif zehirli olmakla beraber birkaçı (Lonicera caerulea) yenilebilir meyvelere sahiptir.

Bitki bazı Lepidoptera türlerinin larvaları tarafından yenilir


Hanı    [Fazlası]
KAYIN AĞACI
26 - Ocak - 2017
Kategori :Kayın Ağacı , Kayın ormanı

KAYIN AĞACI :Kışın yaprağını döken çiçekleri bir cinsli orman ağaçları. Yapraklarının kenarları girintili, ince tüylü ve uçları sivridir. Çiçek durumları kedicik şeklindedir. Meyvelerinin dip kısımlarında kupula adı verilen kadeh şeklinde bir çanak bulunur.

Gölgede yetişen ağaçlardandır. Kökleri orta derinliğe kadar iner. Azamî 700-800 sene yaşayabilir. Sah ve filizden büyüyebilir. Kayın ağacının gövdesi ince, çatlaksız ve kırçıl renkli bir kabukla sarılmış silindir biçimindedir.

Kayın ağacının 10 kadar türü vardır. Memleketimizde Doğu kayını(Fagus orientalis) yayılmıştır.

Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara, Ege, Karadeniz bölgesi.

Kullanıldığı yerler:

Avrupa kayını (Fagus silvatica)nin tohumlarından elde edilen yağ, yemek yağı olarak margarin endüstrisinde kullanılır. Kayın katranının desti    [Fazlası]
ERGUVAN ÇİÇEĞİ
26 - Ocak - 2017
Kategori :ERGUVAN ÇİÇEĞİ , ERGUVAN bitkisi , ERGUVAN ÇİÇEK

ERGUVAN ÇİÇEĞİErguvan (Cercis siliquastrum), baklagiller (Fabaceae) familyasından, 10 metreye kadar boylanabilen, tek gövdeli, yaprak döken, çalı görünümünde bir ağaççıktır.

Yapraklar karşılıklı, basit, dairemsi 7-12 cm kadardır. Dip kısmı kalp şeklinde, ucu yuvarlak, kenarlar tamdır. Gençken kırmızımsı-mor daha sonra mavi-yeşile döner. Yüzeyi dalgalı düşmeden önce sarıdır. Çiçekler 1,5-2 cm uzunluğunda kırmızı-mor 3-6 tanesi birarada bulunur. Meyve legümen (fasulye biçiminde) olup, 7-10 cm uzunluğundadır. Diğer bir önemli özelliği de toprağa azot bağlamasıdır.

Erguvan meyveleri fasulye görünümünde, 9-10 cm. uzun, 2-5 cm. geniş, kızılsı kahve renginde, karın çizgisinde dar ve uzunca kanat bulunur. Tohumu boldur. Sonbaharda olgunlaşan meyve kış boyunca bitki üzerinde kalır. Nisan-Mayıs ayında açan çiçekleri hermafrodit olup yapraklanmadan    [Fazlası]
Bonsai Bitkisi , Ağacı
22 - Ocak - 2017
Kategori :Bonsai Bitkisi , Bonsai çiçeği , Bonsai Ağacı

BONSAi AĞACI

Bonsai çiçeği daha önceki Çin teriminin penzai telaffuzudur. Bonsai kelimesi, konteynır veya tencere içindeki tüm minyatür ağaçların çatı terimiyle İngilizce olarak sıklıkla kullanılır.Boşluğun amaçları öncelikle tefekkür izleyici için ve çabanın ve yaratıcılığın çimlendirici için keyifli bir şekilde uygulanmasıdır. Diğer bitki yetiştirme uygulamalarının aksine, bonsai gıda üretimi veya ilaç üretimi için değildir. Bunun yerine, bonsai uygulaması bir kapta büyüyen bir veya daha fazla küçük ağacın uzun vadeli ekimi ve şekillendirilmesine odaklanmaktadır.Bir bonsai bitkisi , bir kaynak malzeme örneğinden başlayarak oluşturulur. Bu, bonsai gelişimine uygun bir türden bir kesme, fide veya küçük ağaç olabilir. Bonsai ağacı, gerçek branşları üreten v    [Fazlası]
YANAR DÖNER ÇİÇEĞİ
17 - Ocak - 2017
Kategori :Yanar döner çiçeği ,Yanar döner bitkisi
Yanar döner çiçeği

Bitkiyi tanıyalım
Bitkimiz Papatyagiller familyasından peygamber çiçeği (centaurea) cinsinden bir bitkidir

Centaurea Tchihatcheffii türü, yerel ismiyle yanardöner çiçeği Türkiye’ye özgü bir bitki olup sadece Ankara ili, Gölbaşı batı kıyılarında, 1km² alan içinde yetişmektedir

Step bitkilerinin onları baskılaması sebebiyle özel koruma alanları isteyen, son derece nadir, gösterişli, güzel bir türdür. Tek yıllık otsu bir bitkidir.Çiçekleri, mor, kırmızı ve pembedir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçeklenir

Step ekosisteminde ve ekin tarlalarında yayılış gösterir.
Yanardöner, yapraklarının ondüleli oluşu, ışığı yansıtma özelliği vb. kendine özgü özellikleri ile diğer centaurealar’dan ayrılır

Yanardöner türü IUCN (Dünya Doğayı Koruma Birliği) kriterlerine göre nesli tehlike altında, Bern Sözleşmesi’ne (Avru    [Fazlası]
Son bahar
16 - Kasım - 2016
Kategori :Kış , Son Bahar , ürünleri
Sonbahar mevsim dönümü

Sonbahar mevsim dönümü yaz çiçeklerinin iyiden iyiye bittiği kış çiçeklerinin belirginleştiği zaman dilimine girmiş bulunuyoruz kış çiçeklerimizin kendine özgü yapıları vardır soğuk havalara dayanabilmek için biyolojik değişikler göstererek bu mevsimin avantajlarından faydalanmanın yollarını bulmuşlar.

Bu mevsimde ticari olarak göze batan ürünlerden bazıları kasımpatı , Hercai menekşe , Çuha Gibi bazı örnekler verilebilir her mevsimin ayrı güzellikleri vardır tıpkı insan yaşamında olduğu gibi ben insanları da mevsimlere benzetiyorum ilk baharımız (çocukluğumuz) yazımız (bulu çağımız) Son baharımız (Gençliğimiz ve orta yaşımız) Birde kışımız var (Yaşlılığımız) bunu okurken bazılarımızın içini çektiğini görür gibiyim
ancak unutmayalım her mevsimin güzelliği ren tadı bir başkadır hepsini yaşamak o tatları renkleri görmek neyse çiçekçili    [Fazlası]
Reyhan bitkisi ve Faydaları
18 - Temmuz - 2014
Kategori :Kategori :reyhan bitkisi, reyhanın faydaları, reyhanı kurutulması, reyhanın kullanıldığı yerler,reyhan

Reyhan bitkisiReyhan... Fesleğen'in kırmızımsı, bordoya kaçan renkli kardeşi. Hafif acımsı tadı ve keskin kokusuyla gerçek bir aroma hazinesi. Soslu et ve sebze yemekleri, geleneksel makarna sosları ve pizza sosu onsuz olmaz. Türk mutfağında pirincin olduğu yerde Reyhan da vardır. Kısır, bulgur ve dolmalarında hep o vardır. Salatalara, omlete ve patates yemeklerine lezzet yüklemesi yapar.

Reyhan, fesleğen olarak bilinse de balkonlarımızda yetiştirdiğimiz küçük yeşil yapraklı fesleğenden biraz daha farklı, yeşil- mor yaprakları ve beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Haziran ayının ortasından itibaren hemen hemen yaz boyunca pazarlarda bulabilir yemeklerinizde kullanabilir ve kış için de kurutabilirsiniz.

MALZEMELER

4 demet reyhan

HAZIRLANIŞI
Reyhanlar iyice yıkanıp süzgece konur. Suyu iyice süzülünce kalın sapları elle kırılıp atı    [Fazlası]
Fesleğen Bitkisi
16 - Temmuz - 2014
Kategori :Kategori :Fesleğen bitkisi, fesleğen bitkisi ve faydaları, fesleğen bitkisi yetiştirilmesi, fesleğen bitkisi Fesleğen çiçeği

Fesleğen bitkisiFesleğen yabancı ot bulunmayan ortam ister. Tarlalı üretimde tohum direk tarlaya mibzele ekilir.Ekme işlemi soğuk bölgelerde don olayları geçtikten sonra yapılmalıdır. Fesleğen bol besinli toprakları sevmektedir.Bu nedenle besin yönünden zengin toprakta yetiştirilmesinin yanında kimyasal gübre de kullanılması gerekmektedir.Fesleğenin büyüme esnasında en önemli düşmanı yabancı otlardır.Bü yüzden yabancı otlara dikkat edilmeli ve sürekli temizlenmelidir.

Fesleğen Çiçeği Hasat
Biçme genel olarak çiçeklenme başlangıcında yapılır. Uygun yıllarda birden fazla biçim söz konusudur. Ege koşullarında verim, geciktikçe azalmakla beraber üç biçim yapılabilmiştir. Biçimi takiben bitkileri sıkı demet yapmadan taşımalı ve 30-35 c de kurutmalıdır.

Fesleğen
Fesleğen, Nane ailesinden gelen Ocimum basilicum bitkisinin kur yapraklarıdır. Fe    [Fazlası]
Sütleğen çiçeği
13 - Temmuz - 2014
Kategori :Kategori :Sütleğen çiçeği , sütleğen bitkisi , sütleğen otu
SÜTLEĞEN BİTKİSİ

Sütleğen bitkisinin taze yapraklarının veya taze incir yapraklarının kırıldıktan sonra açığa çıkan sütünün siğillere karşı önerildiği çok eskiden beri bilinmektedir

Dikkat: Sütleğenotunun sütü zehirlidir. Kesinlikle ağız yoluyla tadına bakmayınız Küçük çocukların ellerindeki siğile sürdüğünüz taktirde ellerini ağzına götürmemelerine dikkat ediniz.

Adı gibi Sütün içinde bulunduran faydaları fazlasıyla içeren Sütleğen bitkisini sizlere öğretmek için buradayız.

Sütü kabızlık giderici olarak kullanılır

Bitki özsuyu ağrı dindirici olarak bilinir, dalak hastalığının ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Bitki özsuyu yaygın şekilde müshil olarak ve diş çekimlerini kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır

Lateksi mide rahatsızlıklarında, bulgura emdirilen sütü çocuklara oral yoldan    [Fazlası]
Karadut meyvesinin
12 - Haziran - 2014
Kategori :Kategori :karadut, karadutun faydaları,dut mevsimi,karadut ağacı,karadut yetiştirme
Karadut meyvesinin

Merhaba bildiğimiz gibi karadut meyvesinin de her meyvede olduğu gibi bir çok faydaları var. Bunlardan bazıları şöyledir.

Karadutun antioksidan özelliklerini ve kansere karşı önlem olarak önerildiğini biliyor muydunuz? ağız içi yaralarda da kısa sürede bu kadar etkili olabileceğini tahmin edemezsiniz.

Karadut meyvesinin içeriğinde çok güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Bu güçlü antioksidanlar vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirmek suretiyle bağışıklık sistemimizi güçlendirir. İçeriğinde bulunan flavonoidler nedeniyle ise kalbimizi korur aynı zamanda da yaşlanmamızı geciktiren etkisi vardır. Karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitki çeşididir. İçeriğinde Betakaroten bulunur. Ancak karadutun mevsimi çok çabuk geçtiğinden en bol olduğu zamanlarda kaynatarak şurubunu yapabilirsiniz ve bu karadut şurubunu derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Sağlık    [Fazlası]
Tebrik çiçeği
29 - Mart - 2013
Kategori :tebrik çiçeği, tebrik çiçekleri
Çiçek postası tebrik çiçeği kimlere gönderilir yarın ülkemizi yönetenleri seçme günümüz

Birbirimizi kazananları ve daha az oy alarak seçilemeyenleri tebrik etmek ve oların gönlünü alabilmenin en güzel yolu bir demet çiçek göndermek

İlkbahar mevsiminin en güzel tebrik çiçekleri ise mis kokulu frezyalar

Frezya çiçeği beyaz sarı mor ve birkaç farklı rengi ile bodur buylu bitkilerimizdendir.

Daha çok gönül alma ve tebrik teşekkür çiçeği olarak bilinsede
farklı amaçlar içinde düşünülebilir.

Aslında amacımız bir demet çiçek göndermek değil karşımızda kırılan bir gönülün tamiratına katkıda bulunabilmek unutmayalımki hepimiz aynı gemideyiz.

Geminin dibini delip batırmak ve hepimizi felakete sürüklemek olmamalı amacımız sadece o gemiyi daha iyi yüzdürebilecek kaptanı tayin edebilmektir niyetimiz

O görevi bugün kaybedenler yarın    [Fazlası]
Mavi çiçek, Kornblume, Centaurea cyanus
02 - Mart - 2014
Kategori :Mavi çiçek,Mavi ot,Mavi Kantaron,Ekin çiçeği,Peygamber çiçeği,Gözlük kıran otu,Başak çiçeği
Mavi Çiçek, Kornblume, Centaurea cyanus

Mavi ot
Mavi Kantaron
Ekin Çiçeği
Peygamber Çiçeği
Gözlük kıran otu
Başak Çiçeği

Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütengewaechse, Asteraceae
Drugları: Mavi Çiçek: Cyani flos
Mavi ot çiçeği yerine kısaca Mavi Çiçek terimini kullanıyoruz, buna göre mavi çiçek çayı ve natürel ilaç yapımında kullanılır.
Giriş: Vatanın Türkistan veya güney Balkanlar, yani Türkiye, Yunanistan, Kosova, Bosna, Arnavutluk ve Bulgaristan olduğu tahmin edilen bitki zamanla tahılla birlikte dünyanın hemen her yöresine yayılmıştır. Türkçe Mavi Çiçek, Mavi Kantaron, Peygamber Çiçeği veya Ekin Çiçeği diye anılır. Fransızlar bitkiyi gözlük kıran otu diye anarlar, zira bu bitkin çiçekleri ile göz banyosu yapanların gözlerinde rahatsızlıkları olmayacağı kanaati yaygındır. Mavi otun çiçekleri MÖ: Hipokrates ve Plinus tarafında    [Fazlası]
Sevgililer Günü
03 - Şubat - 2014
Kategori :sevgililer günü, sevgiliye çiçek, sevgiliye çiçek hediye, sevgililer günü hediyesi
Sevgililer günü yaklaşmakta sevgilinize veya eşinize ne göndereceğim nasıl göndereceğim? Bu sıkıntılarınızı bir nevide olsa kolaylaştırılan günümüz teknolojisinden faydalanarak cicekpostasi.com siz değerli çiçek severlere hizmet vermektedir.

Kolay ve güvenli çiçek gönderebilmeniz için tüm çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.cicekpostasi.com olarak sizlere hizmet vermekten gurur ve mutluluk duyarız. çiçek göndermenin en kolay güvenilir ve hızlı yolu.


Cicekpostasi.com SAYGILARIMIZLA.   [Fazlası]
   1      2    3    4    5 Sonraki    
@cicekpostasi.com tüm hakları saklıdır